[07.04.2009] Oklaski na stojąco i prośba o bis – tak publiczność zgromadzona w auli Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Radomsku dziękowała Łukaszowi Trepczyńskiemu za wspaniały występ 31 marca.

Pianista zagrał głównie utwory Chopina, z których Polonez As-dur spotkał się ze szczególnie gorącym przyjęciem, a także utwory Liszta i Schumanna. Publiczność zgotowała Łukaszowi owację na stojąco. Recital był z jego strony formą podziękowania za wsparcie udzielone mu w ciągu ostatnich lat nauki przez Fundację Inicjatyw Kulturalnych, której jest stypendystą i radomszczańską szkołę muzyczną, której dyrektor Jadwiga Guziak udostępnia młodemu artyście możliwość prób i występów, zawsze gdy tego potrzebuje. Łukasza Trepczyńskiego trudno ostatnio spotkać nie tylko w rodzinnym Przedborzu, ale i w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku grał w Moskwie, w domu–muzeum Światosława Richtera. Na początku kwietnia koncertował w bukaresztańskiej filharmonii i na zamku Peles w Sinai, w Rumunii, 28 kwietnia poleci do Irlandii, gdzie do 17 maja trwać będzie Miedzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Dublinie. Zakwalifikowało się do niego tylko dwóch Polaków (w tym Łukasz) na 43 uczestników z całego świata. W sierpniu tego roku nasz krajan zagra na festiwalu chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, we wrześniu czeka go kontynuacja koncertów chopinowskich z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Zwieńczy je wydanie płyty. Ten niezwykle utalentowany, młody pianista, poczynił w ostatnich dwóch latach olbrzymie postępy i zyskuje entuzjastyczne recenzje znawców pianistyki. Po jego koncercie w Krakowie, w lutym tego roku, gdzie wystąpił wspólnie ze swym profesorem Andrzejem Jasińskim w recenzji muzykologa Anny Woźniakowskiej zamieszczonej w Dzienniku Polskim przeczytaliśmy m.in.: Melomanon polecam to nazwisko, bo pewna jestem, że o młodym pianiście niedługo będzie głośno. Jego zaletą jest nie tylko sztuka pianistyczna, jaką już dysponuje. Dawno nie słyszałam Chopina granego tak naturalnie i tak ciekawie zarazem. Łukasz Trepczyński w niedzielę zadał kłam często powtarzanej opinii, że dzisiejsza młodzież nie czuje muzyki mistrza.

Łukasz tuż przed wyjazdem do Rumunii powiedział nam: – Jeśli chodzi o ostatnie dwa lata, to za szczególnie ważne uważam II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, w Czechach, w lipcu ubiegłego roku i uzyskaną w 2007 r. nagrodę fundacji Reginy Smendzianki (fortepian Yamaha) dla najlepszego polskiego uczestnika VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Łukasz Trepczyński, student V roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Urodził się w 1985 roku w Radomsku, mieszka w Przedobrzu nad Pilicą w woj. łódzkim. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Końskich w klasie fortepianu Aureliusza Mendery, następnie w 2004 roku również z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie fortepianu Barbary Talma-Sutt.

Najważniejsze osiągnięcia:

* II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Żaganiu w 1999 r.
* Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego szkół muzycznych I stopnia w Warszawie w 1999 r.
* IV nagroda w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „EPTA” w Krakowie w 2000 r.
* udział w Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales w Kielcach w 1998 i 2002 r.
* I miejsce w Międzyregionalnym Konkursie Pianistycznym w Łodzi w 2000 r.
* Laureat IV nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie w 2002 r.
* II nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. W. Kędry w Łodzi w 2002 r.
* I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Krakowie w 2004 r.
* czynny uczestnik kursów mistrzowskich przy 59. oraz 62. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju w 2004 oraz 2007 r.
* laureat V nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 r.,
* udział w I Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniach 12.06-19.06.2005 r
* laureat II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w dniach 28.11-3.12.2006 r.
* laureat 41. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku we wrześniu 2007 r.
* udział w XVII oraz XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w 2007 oraz 2008 roku
* udział w VI Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie w grudniu 2007 r.
* półfinalista VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J.Paderewskiego w Bydgoszczy w 2007 r. – nagroda specjalna dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu, – nagroda fundacji Reginy Smendzianki (fortepian Yamaha)
* II nagroda (na konkursie pianistycznym o stypendium „YAMAHA”) YAMAHA MUSIC FUNDATION OF EUROPE SCHOLARSHIP 2008 PIANO COMPETITION GDAŃSK (2008)
* II nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łazniach (Czechy), lipiec 2008.

Kursy mistrzowskie u profesorów takich jak: Vladimir Krainev, John O’Conor, Lee Kum Sing, Krystian Zimerman, Daejin Kim, Jacques Rouvier, Joseph Banovetz, Dang Thai Son. Koncertował m.in. w Bratysławie, we Lwowie, w Moskwie, Neapolu, Heidelbergu, Karslruhe, Stuttgarcie, Tubingen, Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich i w Dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z „Kwartetem Śląskim” oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Stypendysta: Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich w 2000 r., Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Marszałka Województwa Łódzkiego (2008), Ministra Kultury w latach 2003-2009 i Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w latach 2002-2009.