oratoriummale[19.06.2009] W surowych jeszcze murach kościoła św. Jadwigi Królowej zabrzmiało w piątkowy wieczór 5 czerwca niezwykłe dzieło dwóch naszych stypendystek, nastoletnich radomszczanek, sióstr Ani i Kasi Kabzińskich. Wśród wykonawców oratorium, oprócz jego autorek, znalazła się też trzecia z sióstr, najmłodsza Kinga, grająca na skrzypcach, także nasza stypendystka.

Było to oratorium na chór i orkiestrę, zatytułowane „Ty Jesteś Drogą”, w wykonaniu 15-osobowej orkiestry smyczkowej z udziałem akordeonu i fortepianu, w skład której weszli uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie pod dyr. Zygmunta Nitkiewicza, z udziałem solistów oraz recytatorów. Wystąpił też 30-osobowy chór Schola Cantorum z parafii NMP Królowej Polski w Częstochowie prowadzony przez panią Iwonę Czarny.

Na niezwykłość dzieła złożyły się też: ciekawa, monumentalna muzyka i głębokie refleksyjne teksty. Autorki oratorium są uczennicami częstochowskich szkół: Ania szkoły muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec, a Kasia gimnazjum plastycznego.

Praca nad oratorium zajęła siostrom około roku. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym czasie uczestniczyły w codziennych obowiązkach szkolnych, a ponadto przez kilka dni w każdym tygodniu grały i śpiewały do mszy w swoim parafialnym kościele w Radomsku – trzeba z podziwem spojrzeć nie tylko na ich talenty, ale i na niezwykłą pracowitość. Zarówno Ania, jak i Kasia, mają już na swoim koncie artystyczny dorobek z lat wcześniejszych: Ania komponuje od kilku lat, Kasia maluje, pisze, a od niedawna także śpiewa – m.in. partie solowe w oratorium. Te swoje trzy talenty zaprezentowała ostatnio: nie tylko ułożyła słowa do oratorium i wystąpiła w nim jako recytatorka i solistka, ale również namalowała serię obrazów zatytułowanych tak samo jak oratorium, tzn. „Ty Jesteś Drogą”. Obrazy te można było od 5 czerwca przez kilka następnych dni oglądać również w kościele św. Jadwigi Królowej.
Po radomszczańskiej premierze oratorium zostało dwa dni później zaprezentowane w Częstochowie, w parafii św. Ireneusza, a 21 czerwca usłyszeć je będzie można o godz. 17.00 w parafii św. Zygmunta przy Placu Daszyńskiego.
W Radomsku oratorium ma być wykonane jeszcze raz w tym roku jesienią. O miejscu i terminie poinformujemy.