[11.06.2010] Fundacja Inicjatyw Kulturalnych we współpracy z Miejskim Domem Kultury włączyła się w obchody „Roku Chopinowskiego”. W całym kraju organizowanych jest wiele imprez promujących bogatą spuściznę wielkiego polskiego kompozytora, tak i w Radomsku, stypendyści Fundacji zaplanowali serię koncertów.
Od czerwca w Radomsku i w innych okolicznych miastach, miasteczkach zorganizowany zostanie cykl koncertów, które wypełni nie tylko muzyka Fryderyka Chopina, ale i innych naszych wybitnych kompozytorów. FIK realizuje projekt „Chopin i jego rodacy – podróże z muzyką polską” przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu promującego dziedzictwo Fryderyka Chopina. Do MKiDN wpłynęło ponad 1000 wniosków, wybrano 200 najlepszych, w tym projekt naszej Fundacji.

Wystąpią stypendyści

Na koncertach wystąpią byli stypendyści Fundacji Inicjatyw Kulturalnych, którzy dali się już poznać nie tylko radomszczańskiej publiczności. Zaśpiewa sopranistka Karolina Sambor-Kobiałka i zagrają pianista Łukasz Trepczyński i skrzypek Szymon Telecki, któremu akompaniował będzie przyjaciel Fundacji pianista Paweł Pawlik. To właśnie Szymon Telecki jest pomysłodawcą całego projektu. – Organizujemy cykl ośmiu koncertów muzyki polskiej. Chcieliśmy zrobić coś wspólnie i tak narodził się pomysł – mówi

Gdzie?

Koncerty odbywać się będą: w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, w amfiteatrze nad Jeziorem w Kozienicach, w kościele pw. św. Aleksego w Przedborzu, w zespole klasztornym opactwa cysterskiego w Sulejowie, w MDK w Opocznie, w kościele pw. św. Wojciecha w Białej Rawskiej i w kościele pw. św. Rocha w Brochowie gdzie Fryderyk Chopin został ochrzczony. Pierwszy koncert zaplanowano na 19 czerwca, a ostatni, finałowy – z orkiestrą symfoniczną- na 4 września, oba w Radomsku.

Po polsku

Koncerty mają popularyzować polską muzykę poważną – Chcemy pokazać się w miejscach, gdzie prawdziwe koncerty muzyki klasycznej nie są codziennością, gdzie nie ma dużych sal koncertowych. Pokażemy, że od czasów Chopina dla wszystkich polskich kompozytorów był on inspiracją, wzorem – mówi Szymon Telecki. Skrzypek przyznaje też, że osobiście bardzo lubi muzykę Chopina. – Niestety na skrzypce Chopin napisał tylko trio: na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Poza tym jest wiele transkrypcji, które chętnie wykonuję. Bardzo lubię tę epokę w muzyce, lubię słuchać Chopina, w ogóle uwielbiam muzykę polską- mówi nasz rozmówca.

Razem na scenie

Karolina Sambor- Kobiałka, Łukasz Trepczyński, Szymon Telecki przez lata byli stypendystami FIK. Dorastali na oczach założycieli fundacji. Ich kariera rozwijała się, pojawiały się pierwsze sukcesy. Każdy z nich w swojej dziedzinie muzycznie się spełnił. Dziś są cenionymi, profesjonalnymi muzykami . Rzadko jednak można było zobaczyć ich razem na scenie. Teraz będzie do tego okazja. – Każdy z nas bardzo mile wspomina Fundację Inicjatyw Kulturalnych. Poznaliśmy się właśnie dzięki FiK. Chcemy się też w jakiś sposób odwdzięczyć za lata, kiedy korzystaliśmy z pomocy fundacji. Wkładamy dużo serca w to, żeby nasz pomysł wyszedł jak najlepiej – mówi Szymon Telecki – Bardzo ucieszył mnie ten pomysł Szymona. Bo okazuje się , że choć kończy się stypendium to nie kończy się kontakt z Fundacją. Cieszę się, że idea Fundacji jest im bliska, że chcą teraz swoją pracą pomóc młodszym kolegom przeznaczając część honorariów na fundusz stypendialny FIK – dodaje Mirosława Łęska, dyrektor Fundacji. W każdym z miejsc gdzie odbywać się będą koncerty zaprezentowany zostanie inny repertuar. – Utwory poprzedzane będą krótką, ustną prezentacją, rozdawane też będą foldery. Chcemy jak najlepiej wprowadzić słuchaczy w atmosferę, tematykę koncertów. Zależy nam, aby koncerty były bardzo urozmaicone, ciekawe – tłumaczy skrzypek. Na koncertach oprócz Chopina pojawią się kompozycje Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego, Jana Maklakiewicza. Część honorariów muzycy przekażą na fundusz stypendialny FIK.

źródło: Gazeta Radomszczańska, autor: Jolanta Dąbrowska